Cztery teatry w Polsce, które trzeba zobaczyć

Wiele polskich teatrów może się pochwalić nie tylko dobrymi aktorami i bogatym, interesującym repertuarem. Warto też się przyjrzeć samym budynkom teatralnym, gdyż same w sobie nie raz stanowią prawdziwe dzieła sztuki. Poniżej lista najpiękniejszych i najciekawszych teatrów w Polsce, które warto zobaczyć.

Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie

Gmach Teatru Wielkiego w Warszawie już na pierwszy rzut oka sprawia niesamowite wrażenie. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż jest to największy pod względem powierzchni teatr operowy na świecie! Największa sala znajdująca się w tym budynku, sala im. Stanisława Moniuszki, ma olbrzymią widownię, która jest w stanie pomieścić 1905 widzów.

Jednak imponujący jest nie tylko ogrom teatru, lecz także jego klasycystyczna fasada, imitująca wygląd greckich świątyń. W teatrze możemy obejrzeć sztuki największych dramatopisarzy oraz opery i operetki najsłynniejszych kompozytorów.

Teatr Muzyczny „Capitol” we Wrocławiu

Oryginalna, geometryczna bryła budynku wyróżnia się z daleka w krajobrazie Wrocławia. Ten modernistyczny budynek powstał w 1929 roku, w latach międzywojennych mieścił się w nim luksusowy kinoteatr. Obecnie jest siedzibą teatru muzycznego „Capitol”. Największe wrażenie robi jednak wnętrze, zwłaszcza srebrno-złota widownia.

Teatr Wielki

REKLAMA:

Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie

Znajdujący się przy Plantach eklektyczny gmach teatru został otwarty w 1893 roku. Budynek ten zachwyca swoją architekturą i nic dziwnego, gdyż wzorowany był na gmachach Opery Paryskiej oraz Opery Wiedeńskiej. Ciekawostką jest, że był to pierwszy budynek w Krakowie, który posiadał elektryczne oświetlenie.

Fasadę, łączącą w sobie elementy eklektyzmu z neobarokiem, zdobią personifikacje Poezji, Dramatu i Komedii oraz Muzyki, Opery i Operetki, a także inne intrygujące postacie. Dziś stanowi on jeden z najważniejszych zabytków teatralnych Europy. Wystawane w nim są sztuki różnych artystów.

Teatr szekspirowski w Gdańsku

Nowoczesny budynek to dzieło włoskiego architekta Renato Rizziego, który postanowił w ceglano-betonowej bryle umieścić drewniany teatr, nawiązujący wyglądem do najstarszych elżbietańskich konstrukcji. Teatr został oddany do użytku w 2014 roku. Co roku w tym oryginalnym wnętrzu odbywa się międzynarodowy Festiwal Szekspirowski.